Sırala:
37.00 
Sepete Ekle

2018’in mayıs ayında Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı” filmi gösterime girdiğinde oldukça önemli bir tartışmaya sebep oldu.

Filmin jeneriğinde “Alıntılar ve Edebi Kaynaklar” arasında ismine yer verilen Polat Onat’tan, yazdığı “Taşra Mektubu”nu filmde kullanmak için izin alınmaması ve telif ücreti ödenmemesi kamuoyunda farklı tepkilere yol açtı.

Görüşler iki kutupta yoğunlaştı: Kimisi “Bu durumun Polat Onat gibi tanınmamış bir yazar için önemli bir reklam mahiyetinde olduğunu, Nuri Bilge Ceylan’ın filminde bu mektubu kullanarak yazara lütufta bulunduğunu” iddia etti.

Kimisiyse “Polat Onat’ın Taşra Mektubu’nun filmde izinsiz kullanılmasının ve telif ödenmemesinin; ciddiyet içermeyen, hakkaniyetsiz ve hoyratça bir yaklaşım olduğunu” savundu.

Bu kitapta “Taşra Mektubu”nun tam metnine, yazarın yaşananlar hakkındaki görüşlerine ve itirazlarına yer verilerek bahsettiğimiz olgu farklı yönleriyle ele alınmıştır.

Konu hakkında şimdiye dek birçok insan konuştu ve yorum yaptı. Kamuoyunun “Taşra Mektubu Olayı”na bir de yazarın perspektifinden bakmasında yarar olduğu kanaatindeyiz.

37.00